
| Parameter | Value |
|---|---|
| Load Regulation | 43 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Output Current | 700 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Min Input Voltage | 1.7 V |
| Dropout Voltage | 120 mV |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 100 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
Stock: 1965
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29645
Ext.Price$0.29645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29645 | $0.29645 |
| 10 | $0.26200 | $2.62000 |
| 50 | $0.23155 | $11.57750 |
| 100 | $0.19882 | $19.88200 |
| 500 | $0.17072 | $85.36000 |
| 1000 | $0.16356 | $163.56000 |
| 3000 | $0.15670 | $470.10000 |
| 5000 | $0.14729 | $736.45000 |
